Pokud to s Bitcoinem myslíte vážně a chcete do toho opravdu jít, tak čtěte dál. Pokusím se zde popsat komplexní návod všeho co je pro to potřeba. Nebudu zde popisovat všechny možnosti, ale jen ty, se kterými mám pozitivní zkušenost. Zjednoduše řečeno – je to už vyšlapaná cestička pro ty z vás kdo z jakéhokoliv důvodu nechtějí experimentovat nebo hledat.
1) Peněženka
Zřídíme si peněženku. V podstatě jsou 2 druhy peněženek. Každá má své pro a proti. Viz. dále.
Webová peněženka.
Výhoda je, že je dostupná odkudkoliv kde je internetová konektivita, nemusíte nic instalovat na svoje PC/tablet/smartphone. Nevýhoda je, že takový typ peněženek se často stává terčem útoků hackerů. Jedna z mála webových peněženek, která ještě nebyla vykradena je na https://blockchain.info/wallet. Privátní klíče uživatelů na serveru jsou šifrovány, dvoufaktorová autentizace je samozřejmostí. Obecně je považována za nejbezpečnější a nejpoužívanější webovou peněženku vůbec, osobně ji doporučuji.
Softwarová peněženka
Softwarová peněženka se instaluje do PC/tabletu/smartphonu. V tomto případě se budeme zabývat originálním klientem Bitcoin-Qt , který skladuje celý block chain. Co to znemná, skladovat celý block chain? Pro laika zjednoduše řečeno, stáhne si pro své fungování databázi o velikosti 30GB+. Takže si ověřte, že máte dost místa na disku. I tyto peněženky se stávají cílem útočníků, proto je dobré mít peněženku zaheslovanou, no a sto procentní jistota je odpojit počítač s touto peněženkou od internetu…
Tak, teď když už máme zřízenou peněženku, ať webovou nebo staženou, do ní potřebujeme dostat Bitcoiny. Ty se v dnešní době dají koupit a to nejčastěji na burze (směnárně). Doporučovanou směnárnou je Bitstamp. Je to jedna z burz, která nebyla vykradena a také prošla bezpečnostním auditem. Jestli věřím nějaké burze, pak je to právě tato.
2) Burza
Zrizeni uctu na Bitstampu. Samotné zřízení účtu je intuitivní, stačí vyplnit formuláře. Ještě podotýkám, že bude nutné naskenovat/ofotit ve vysokém rozlišení doklady OP/pas a doložení pravosti vašeho trvalého bydliště (účet za vodu/elektřinu/telefon/atd.) Po té, co si zřídíme účet je potřeba poslat na něj peníze, za které si koupíme Bitcoiny. Účet na Bitstampu spárujeme se svým bankovním účtem. Na Bitstamp je nejlepší posílat peníze jako SEPA platbu (nejrychleší, nejlevnější). Jako banku pro zasílání peněz na Bitstamp doporučuji mBank. Samostné obchodování je intuitivní, každý z vás si s ním poradí… Když Bitcoiny koupíte, pak už je jen zašlete na adresu Vaší peněženky.
Ještě bych chtěl zmínit, že nad Bitcoinem nemá nikdo dozor. Tzn. pokud pošlete Bitcoiny na špatnou adresu tak se to nedá stornovat (není to jako když zavoláte do banky při špatném provedení příkazu), proto si vždy pořadně zkontrolujte adresy, na které Bitcoiny posíláte.