V posledních týdnech jste jistě mohli zaznamenat informace ohledně růstu ceny Solany. Někdo zde hovoří o tom, že je Solana tzv. Ethereum killer, kvůli rychlejším transakcím a někdo v této kryptoměně nevidí velký význam. Pojďte se podívat do tohoto projektu více do hloubky a zjistěte, zda je Solana projekt, který stojí za sledování.

Solana spadá do kategorie smartchainů, což jsou kryptoměny, na kterých může vzniknout velký ekosystém pro decentralizované aplikace a smart kontrakty. To znamená, že je konkurencí pro kryptoměny Ethereum, Cardano, Polkadot či Algorand.

Solana je extrémně rychlý a plně decentralizovaný blockchain třetí generace. Kryptoměna, která se v tomto blockchainu používá se nazývá SOL a používá se k placení transakčních poplatků a jako odměna validátorům blockchainu, kteří se zapojují do stakingu a tím podporují bezpečnost a výkon sítě. Tokeny SOL budou v budoucnu využity i jako governance tokeny, což znamená, že držitel bude mít oprávnění rozhodovat o dalším vývoji. 

Blockchain Solany slouží také k obchodování a investicím v decentralizovaných aplikacích, DeFi a dnes hodně populárním NFT.

Hlavní předností Solany je její blockchainová technologie, která se snaží zlepšit škálovatelnost blockchainu pomocí unikátní kombinace mechanismů Proof of Stake (PoS) a Proof of History (PoH). Díky této technologii je Solana schopna zpracovávat až 50 000 transakcí za sekundu. Autoři Solany tvrdí, že vysoké rychlosti transakcí dosáhnou bez použití druhých vrstev nebo shardingu. 

Pro vysvětlení, druhá vrstva blokchainu je například lightning network u Bitcoinu a sharding je technika dělení databáze na menší oddíly za účelem zvýšení škálovatelnosti.

Tokenomika SOL tokenu

Při vzniku této kryptoměny vzniklo 500 000 000 mincí SOL. Solana nemá přesně stanovený počet mincí který bude v oběhu. V době psaní tohoto článku je v oběhu zhruba 297 000 000 SOL. Kryptoměna je momentálně inflační a její inflace je nastavena na cca 8 % ročně. Z dlouhodobého hlediska se počítá s inflací někde pod 2 %. To znamená, že za zhruba 15 let bude v oběhu přibližně 780 000 000 SOL a inflace se bude pohybovat u 1,5 %.

Do této inflace se nepočítá 230 000 000 SOL, které budou rozděleny přibližně takto: komunitě (40 %), prvotním investorům (29 %), vývojářskému týmu (13 %), nadaci Solana Foundation (11 %), validátorům (5 %) a strategickým partnerům (2 %). Z tohoto důvodu počet mincí není konečný a bude v oběhu ještě více mincí SOL, uvidíme v budoucnu, zda to nebude mít negativní vliv na cenu.

Staking na Solaně

Solanu je možné stakovat díky tomu, že používá i Proof of Stake. Roční zhodnocení za uzamknutí mincí vychází zhruba na 11 % za staking mincí SOL. Stakování lze provést například na peněžence SolFlare.com, ke které lze připojit i hardwarové peněženky Ledger.

Jak se stát validátorem sítě?

Validátor musí mít dostatečně výkonné zařízení, aby mohl ověřovat transakce a musí stakovat nějaké SOL tokeny. Na stránkách Solany najdete doporučené požadavky pro vaše zařízení. Solana doporučuje procesor s 12 jádry a frekvencí 2.8GHz, alespoň 128GB RAM a 500GB SSD paměti, grafická karta prý není momentálně potřebná. Hardwarové požadavky jsou tedy dost náročné a na normálním stolním počítači to fungovat nebude. Tohle bude mít nejspíše negativní vliv na decentralizaci Solany. Výhodou je, že tu není žádné omezení na minimální počet mincí pro stakování, stačí vám jen 0,01 SOL. Například u Etherea musíte držet minimálně 32 ETH, což je při dnešních cenách mnohým lidem nedostupné. Důležité je i to, aby váš node fungoval 24/7 a byl připojen k internetu a elektřině. Je dobré mít i záložní zdroj pro případ výpadku elektřiny. Solana generuje přibližně 2 TB ledgerových dat ročně. Validátorovi stačí uchovávat jen data za poslední 2 dny, tím pádem tolik místa není potřeba. Čím více validátorů bude síť mít, tím více bude decentralizovaná.

Proof of History

Jak již bylo zmíněno, kryptoměna Solana funguje pomocí kombinace Proof of Stake a Proof of History. Proof of Stake už známe, nyní si pojďme vysvětlit Proof of History.

Proof of History je technika, která udržuje synchronizovaný čas mezi jednotkami (počítači), které si navzájem nedůvěřují (jsou tzv. trustless). 

Mechanismus Proof of History tedy spočívá ve vytvoření historického záznamu, který prokazuje, že k určité transakci nebo události došlo ve specifickém čase, což urychluje vytváření konsensu. V podstatě se jedná o kryptografické časové razítko, jehož správnost může být veřejně a efektivně ověřena.

Spolehlivé interní hodiny totiž umožňují snadnou synchronizaci distribuované sítě. Pokud je synchronizace snadná, výsledná síť může být závratně rychlá.

Solana také využívá algoritmus SHA-256 pro kontrolu ledgeru (účetní knihy) a koordinaci konsensu. S ním implementuje metodu řízení souběžnosti zvanou Optimistic Concurrency Control (používá ji také např. MySQL, Google a Microsoft) a je tak díky tomu na dobré cestě k teoretickému limitu 710,000 transakcí za sekundu na standardní gigabitové síti (v současné době je Solana schopna rychlosti až 50,000 transakcí za sekundu).

Vývojáři projektu Solana

Za kryptoměnou Solana stojí zakladatel Anatoly Yakovenko, který je známý tím, že není příznivcem klasické blokchainové technologie, kterou vidíme třeba u Bitcoinu, protože je podle něj velmi pomalá a drahá. Anatoly má spoustu zkušeností s programováním a pracoval jako vedoucí operačních systémů pro firmu Qualcomm. Vytvořil také operační systémy BREW a Firefox. Dále pracoval pro Dropbox a Mesophere.

Jeho pomocníkem při vytváření Solany je Greg Fitzgerald, který je hlavním vývojovým architektem a CTO. Stejně tak jako Yakovenko je fanouškem programovacího jazyka Rust, ve kterém je Solana napsána.

Solana na svých stránkách uvádí, že má ve svém vývojářském týmu spoustu zkušených lidí, kteří dříve pracovali ve firmách jako jsou Apple, Dropbox, Twitter, Intel, Google či Microsoft.

Škálování

Největší výhodou oproti konkurenci se u Solany hovoří o bleskově rychlých transakcích, které mohou být posílány v ohromných množstvích. Solana dokáže zvládnout neskutečných 50 000 až 65 000 transakcí za sekundu, a to bez použítí shardingu nebo řešení postavené na druhé vrstvě. Pro srovnání Ethereum zvládne zhruba 17 transakcí za sekundu a Bitcoin jich zvládne 7. V rychlosti transakcí je Solaně nejblíž kryptoměna EOS, která je schopná 3900 transakcí za sekundu a Stellar s 2000 transakcemi.

K tomu všemu jsou transakce velice levné a převod 1 milionu transakcí vás vyjde na pouhých 10 dolarů. To je v přepočtu 1 000 transakcí za 0,01 dolaru, tedy asi 0,21 Kč. Škálování je zkrátka věc, ve které Solana dominuje.

škálování solany

Zdroj: Twitter (@Solana_Mates)

Použití Solany v praxi

Na Solaně vzniká každý den spousta nových projektů, jedním z nich je třeba Serum, což je decentralizovaná směnárna, která umožňuje tzv. cross-chain swap z Etherea na Solanu. To znamená, že lze vyměnit vaše tokeny za jiné a výměna se provádí pomocí chytrých kontraktů. Mezi další známé projekty patří Raydium, Oxygen či Solstarter.

Solana nabízí ve svém ekosystému přes 250 služeb, jako jsou analytika, aplikace pro kryptoměny, burzy, investiční fonty, Oracle, nástroje, peněženky a mnoho dalších.

ekosystém solany

Zdroj: Twitter (@solanians_)

Výpadek sítě

Jako skoro každý projekt, tak i Solana má určité problémy. Nedávno se stalo to, že vypadla celá síť Solany na více než 17 hodin. Tohle je něco, co by se rozhodně nemělo stát. Bylo to způsobeno přetížením sítě přes transakce, které ve velkém množství prováděli boti. V jednu chvíli mělo být provedeno přes 400 000 transakcí za sekundu. Tímto se zaplnila paměť uzlů a došlo ke kolapsu. Naštěstí tato chyba byla opravena a jeden z vývojářů na Twitteru uklidňoval investory, že je dobré, že se tento problém ukázal teď v začátcích než v budoucnosti, kdy bude mít síť miliony uživatelů.

Závěrečné shrnutí

Solana je podle mě velmi mladý projekt, který v mnohých ohledech překonává konkurenci a nutí ji, aby se zlepšovala. Solana má velice zkušený tým programátorů, nabízí levné a extrémně rychlé transakce společně s vysokou mírou decentralizace a bezpečnosti. Bude Solana lepší než Ethereum, které nestíhá odbavovat transakce a má dost často vysoké poplatky? To jsou všechno věci, které nám ukáže až budoucnost. Adopce a používání celé sítě je pořád ještě na začátku.

Okomentovat

nineteen − fourteen =

Hledáme redaktory

Baví vás psát o kryptoměnách? Jste fanoušky alternativních měn? Chtěli by jste se stát autory článků na tomto webu? Napište nám, rádi přijmeme dalšího kolegu do týmu. Těšíme se na vás.

COINY.cz © 2020 | Bytcoiny, kryptoměny, ICO ... | Vše o elektronických coinech. Elektronické peněženky, obchodování, směnárny ... Návody, informace, rady ...

Novinky emailem

Pro přihlášení k odběru vyplňte email