Co je to Bitcoin

Bitcoin (zkratka BTC) je virtuální (někdy označována jako „digitální“) měna, která je elektronicky vytvořena a zároveň pouze v této formě existuje.

V roce 2009 ji vytvořil programátor Satoshi Nakamoto, jehož identita je doposud neznámá (může jít i o skupinu osob). Zveřejněn byl algoritmus, na jehož základě jsou emitovány bitcoiny a potvrzovány transakce. Základní jednotkou je 1 BTC.

Posléze začaly vznikat i další měny, především litecoin (LTC) či ethereum (ETH), které často nejsou pouhou kopií bitcoinu, ale mohou mít cílené využití či řešit některé nedostatky bitcoinu. Žádná z ostatních kryptoměn však není tak rozšířená a neobchoduje se za takovou cenu jako bitcoin.

Jak vznikají bitcoiny

Bitcoiny se „těží“, vznikají na základě výpočtů v síti. Těžaři zpracovávají transakce v síti do tzv. bloků, vyřešením matematického problému vznikne nový blok, za který mají nárok na odměnu.

Počet bitcoinů je však omezený, konkrétně na přibližně 21 milionů. Odměna za potvrzený blok se navíc každé 4 roky o polovinu snižuje. Každý rok navíc roste náročnost výpočtů, tak je zajištěna možnost fungování na další desítky let.

Dělení bitcoinu

Bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst. Tady je přehled jednotlivých jednotek a jejich pojmenování:

  • 1 bitcoin = 1 BTC
  • 1 dBTC (deciBitcoin) = 0.1 BTC
  • 1 cBTC (centiBitcoin) = 0.01 BTC
  • 1 mBTC (miliBitcoin) = 0.001 BTC
  • 1 μBTC (microBitcoin) = 0.000001 BTC
  • 1 satoshi = 0.00000001 BTC

Ukládání bitcoinů

Bitcoiny se ukládají do peněženek. Reprezentovány jsou adresami, které jsou vygenerovaným řetězcem znaků. Ten slouží i jako identifikátor pro transakce.

Vlastní bitcoinovou adresu si můžete vygenerovat mnoha způsoby. Podstatné je, že kromě samotné adresy se vygeneruje i tzv. privátní klíč, kterým je možné kdykoliv později získat přístup k uloženým bitcoinům. Zatímco veřejnou adresu je možné zveřejnit, soukromý klíč je nutné bezpečně uložit a nesdílet!

Transparentnost a anonymita

Jednou z klíčových vlastností bitcoinu je jeho naprostá transparentnost. Všechny transakce se zaznamenávají do účetní knihy, která se nazývá „blockchain“.

Blockchain je možné libovolně procházet. Pokud jste tedy svoji adresu veřejně použily, je možné zjistit nejen kolik bitcoinů jste příjmuli/odeslali, ale i jaký je stav bitcoinů na vaší adrese.

Adresa je anonymním údajem. Každý sice může vidět, kolik bitcoinů je zde, ale nemá k ní přístup a nezná vlastníka. Adresy nenesou žádné identifikační údaje spojující je s vlastníky. Nicméně…

Anonymita je zde již pouze zdánlivá. Adresu je sice možné vygenerovat anonymně, ale koupit bitcoiny již dnes vyžaduje ověření identity u některé ze směnáren. Za určitých podmínek tak není problém dohledat majitele.

Hodnota bitcoinu a kurz

Konečné množství bitcoinů znamená, že tato kryptoměna má deflační charakter. Nebude možné emitovat více bitcoinů než je od počátku nastaveno. Část se navíc ztratí (resp. již ztratila), takže hodnota zbývajících bude růst.

Pochopitelně se již neobchoduje s celými bitcoiny, ale s jejich zlomky (viz výše). Je tak pochopitelně možné bitcoin použít i pro běžné nákupy, ačkoliv je tato kryptoměna stále více vnímána jako investiční.

Hodnota bitcoinu je určována nabídkou a poptávkou, takže neexistuje jednotná cena bitcoinu. Kurzy se mohou v rámci jednotlivých burz lišit, stejně tak je možné koupit bitcoiny od někoho přímo, klidně za hotovost.

Hledáme redaktory

Baví vás psát o kryptoměnách? Jste fanoušky alternativních měn? Chtěli by jste se stát autory článků na tomto webu? Napište nám, rádi přijmeme dalšího kolegu do týmu. Těšíme se na vás.

COINY.cz © 2020 | Bytcoiny, kryptoměny, ICO ... | Vše o elektronických coinech. Elektronické peněženky, obchodování, směnárny ... Návody, informace, rady ...

Novinky emailem

Pro přihlášení k odběru vyplňte email