Bitcoin peněženka

Jak již víte, tak bitcoin funguje s tzv. adresami, které fungují jako „číslo účtu“, na které je možné posílat bitcoiny. Potřebujete však i bitcoinovou peněženku, ta pracuje i s privátním klíčem a umožňuje tak provádět transakce z dané adresy.

Existuje hned několik druhů peněženek, které se liší především tím, jak bezpečné jsou. Vzhledem k povaze celé sítě není po ztracení peněženky možné bitcoiny obnovit.

Desktopová peněženka

Dříve byla nejběžnější peněženka oficiální klient Bitcoin Core, který umožňuje nejen se do sítě připojit, ale i zde spravovat a generovat bitcoinové adresy. Nevýhodou tohoto programu je dnes to, že po nainstalování vyžaduje stažení celého blockchainu (tj. již stovky GB), aby byla možná synchronizace.

Existuje však i řada dalších programů, které umožňují mít peněženku na svém počítači např. MultiBit či Electrum, nevyžadující stahování velkého objemu dat.

Mobilní peněženka

Jedná se de facto o obdobu desktopového programu jen s tím rozdílem, že samozřejmě je to mobilní aplikace a nevyžaduje stahování blockchainu.

Tyto peněženky nejsou plnohodnotnými bitcoinovými klienty, ale rozhodně se mohou hodit zejména pro případ, že byste chtěli mobilním telefonem platit v obchodech.

Online peněženka

Oblíbený a velmi pohodlný způsob, jak nakládat s bitcoiny, je jejich uložení do některé z online peněženek. Jde o webové služby, které na serveru uchovávají i privátní klíč a umožňují tak s bitcoiny pracovat snadno jako třeba s klasickým internetovým bankovnictvím.

Zcela obvyklé je, že každá burza při registraci vytvoří i vaši bitcoinovou adresu, na kterou můžete bitcoiny posílat i z ní odesílat.

Značnou nevýhodou těchto peněženek je jejich bezpečnost. V minulosti byla celá řada služeb hacknuta a došlo ke ztrátě bitcoinů. Na dlouhodobé uschování bitcoinů to proto rozhodně není vhodné místo, stejně tak pro větší objemy.

Papírová peněženka

Adresu i privátní klíč je možné vygenerovat a vytisknout. Obvykle se veřejný klíč (adresa) zároveň generuje v QR kódu.

Takto fyzicky uložený privátní klíč je možné schovat stejně jakýkoliv jiný důležitý dokument či peníze, např. do trezoru či bankovní schránky.

Hardwarová peněženka

Dříve to byly spíše zajímavá technická zařízení, dnes je to žádaný kus hardwaru, který dokáže ochránit vaše investice do kryptoměn. Spojují totiž bezpečnost fyzické peněženky (papírové) s lepší možností manipulace.

Do těchto zařízení je možné nejen bitcoiny uložit, ale zároveň často fungují i s dalšími službami. Případné transakce je pak nutné fyzicky potvrdit na zařízení.

Hledáme redaktory

Baví vás psát o kryptoměnách? Jste fanoušky alternativních měn? Chtěli by jste se stát autory článků na tomto webu? Napište nám, rádi přijmeme dalšího kolegu do týmu. Těšíme se na vás.

COINY.cz © 2020 | Bytcoiny, kryptoměny, ICO ... | Vše o elektronických coinech. Elektronické peněženky, obchodování, směnárny ... Návody, informace, rady ...

Novinky emailem

Pro přihlášení k odběru vyplňte email